Uzaktan Özel Ders

Uzaktan Özel Ders

Ülkemizdeki salgın nedeniyle ara verilen yüzyüze eğitimin yerini bildiğiniz üzere uzaktan eğitim uygulamaları aldı. Bu yazıda uzaktan eğitimi kısaca tanıtıyor; MEB ve birçok özel okulun uzaktan eğitimin hangi uygulama şekillerini kullandıklarını açıklıyor ve ardından Atabey Eğitim Kurumları’nda uzaktan eğitimin nasıl hayata geçirildiğine ilişkin bir bilgilendirme sunuyoruz:

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim öğretmen ile öğrencinin farklı mekanlarda, eğitim-öğretim faaliyetini çeşitli öğretim materyalleri yardımı ile sürdürmesine dayanan bir öğretim yaklaşımıdır. Bu öğretim materyalleri;

– Kitap

– TV

– Bilgisayar ya da telefon olabilir.

Bilgisayar ile uzaktan eğitimin üç uygulama şekli vardır:

1. Asenkronize (eş zamanlı olmayan): Daha önceden kaydedilmiş ders anlatım videolarının öğrencilerin istedikleri zaman diliminde internete bağlanarak izlemesi ve öğretmenleri ile farklı zaman dilimlerinde yazı ile haberleşebilmeleri şeklinde işler.

2. Senkronize (eş zamanlı): Öğretmen ile öğrencinin aynı anda internet bağlantısı ile canlı bir şekilde öğretmeni görebildikleri, anlamadıkları noktaları anında soru sorabildikleri uygulama şeklidir. Bazı yazılımlarda öğretmen öğrencisini görebilir.

3. Karma model: Eş zamanlı ve eş zamanlı olmayan modellerin aynı eğitim programı içerisinde uygulandığı modeldir.

Atabey’de Uzaktan Özel Ders

Atabey Eğitim kurumlarında uzaktan eğitimde senkronize (eş zamanlı) uygulama şekli kullanılır. Yani öğrencimiz öğretmeni ile aynı anda internet bağlantısı olan bir bilgisayar yoluyla canlı ders yaparlar. Öğretmen yüzyüze eğitimde olduğu gibi ekran paylaşımı yoluyla konu anlatımı yapar, soru çözer, fotoğraf, şekil ve grafikleri gösterir. Öğrencinin sorusunu anında cevaplar. Anlaşılmayan yerleri öğrencinin anında sorabilmesi mümkündür. Öğretmen öğrencisini tanıdığı için ilgi alanlarına, başarı düzeyine ve tutumuna göre öğrenciyi ekran karşısında tutabilecek nitelikte ders planı geliştirir ve uygulamaya döker. Öğretmen öğrencisini ekrandan görebilir ve dikkati dağıldığını farkederse çeşitli motive etme teknikleri ile öğrenciyi tekrar ekrana dolayısıyla derse odaklar. Çalışma yapraklarını ödev olarak verir. Ödev kontrolünü yine online yapar. Veliye yine aynı sistem yoluyla canlı geribildirim sunar.

Atabey Eğitim Kurumları olarak mevcut ülke koşullarında zorunlu olarak geçtiğimiz uzaktan eğitim yaklaşımının, hedef kitlemizin özellikleri için en etkili şekli olan eş zamanlı uygulama şekli ile öğrencilerimize etkili ve kaliteli bir eğitim verebilmek için çalışıyoruz. Bu zorlu süreçte canlı eğitimlerle yanınızda olacağız.

Atabey Eğitim Kurumları’nın uzaktan eğitim sistemine ulaşmak için online.atabeyozelders.com/  bağlantısını tıklayabilirsiniz…

MEB ve Özel Okullarda Uzaktan Eğitim

MEB, TV yoluyla uzaktan eğitimi uygulama kararı almıştır. Öğrencinin belirli saatlerde TV karşısında oturup dersi dinlemesine dayanır. Birçok özel okul ise öğretmenlerine ders anlatım kayıtları yaptırmış, power point sunuları hazırlatmış ve çalışma yapraklarını sistemlerine yükleyerek öğrencilerin bu kayıtları istedikleri zaman diliminde izlemelerini, çalışma yapraklarını doldurarak öğretmenlerine göndermelerini istemiştir. TV’la uzaktan eğitimden tek farkı kendi öğretmenlerinin video kaydı yapması olmuştur. MEB ve sözü edilen özel okulların uzaktan eğitimi, asenkronize (eş zamanlı olmayan) uygulama şeklidir. Bu uygulama şeklinin dikkat süresinin yetişkinlere göre oldukça kısa olan ve iç motivasyonu düşük çocuklar için başarıyı artırmada etkin bir yol olduğunu söylemek zor olacaktır.

Biz bu yazıyı hazırlarken MEB’de asenkronize eğitimin yetersiz olduğunu görmüş olacak ki, bizim kullandığımız sisteme geçiş için çalışmalara başladı.

Atabey Eğitim Kurumları Eğitim Kalite Departmanı

90 TL’den başlayan fiyatlarla ders paketinizi oluşturmak için atabeyozelders.com/ozel-ders-fiyatlari sayfamızı ziyaret edin…

Açılan sayfada 3 adımda ders paketini oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz toplam ders sayılarını yazıp adımları tamamlamanız yeterli…


 

Özel Ders Almak İster Misiniz?

6698 sayılı kanun kapsamında Atabey Eğitim Kurumları'ndan ticari elektronik ileti almayı istiyor musunuz ?

Formda yer alan kişisel verilerimin Gizlilik, Şartlar ve Koşulları sayfasında belirtilen usülde kullanılmasını kabul ediyorum.


Diğer Özel Ders YazılarıÖzel Ders Blogu


Diğer Rehberlik Yazıları / Rehberlik

Telefon+90 216 706 50 25

   Fiyat Hesaplama